Ostatnio – Numer 10
Dzień dobry!
Dzisiejszy, jubileuszowy numer jest w całości poświęcony ludziom. Pierwszy artykuł to historia Glenna, który stracił brata w pożarze, a potem 79 swoich pracowników w ataku na World Trade Center:
Life takes these crazy twists and turns. And when a terrible thing happens—when a tragedy hits—you can feel like it’s the end of your story. But it’s not.
Ostatni artykuł to felieton Jane Brody na temat starzenia. Ten zabawny i momentami gorzki tekst pozwala zobaczyć życie w szerszej perspektywie:
When I asked a woman my age how she was feeling, she said, “I have issues,” and I said, “We all have issues. The secret to successful aging is to recognize one’s issues and adapt accordingly.”
Artykuły są długie (przepraszam!), ale gorąco zachęcam do przeczytania choćby jednego z nich.
— Łukasz
Pan link
I was responsible for those people (artykuł, The Atlantic)
Glenn Vogt jechał do pracy, gdy jeden z porwanych samolotów uderzył w północną wieżę World Trade Center. Na 106 piętrze tego budynku działała restauracja, którą zarządzał. W środku było 79 jego pracowników.
Zapamiętasz pandemię inaczej, niż sądzisz (artykuł, Pismo)
Jakie jest Wasze pierwsze wspomnienie związane z pandemią? Autorka tekstu, Melissa Fay Greene, zabiera nas w fascynującą podróż, nie tylko w przeszłość, ale również w zakamarki ludzkiej pamięci. Dlaczego zapamiętujemy te, a nie inne rzeczy? Jak inni ludzie kształtują nasze wspomnienia?
A love not meant for me (wideo, The Moth)
Podczas spotkań organizowanych przez The Moth każdy może podzielić się historią ze swojego życia. W tym odcinku Aryana Rose wspomina, jak zakochała się w mężczyźnie młodszym od niej o ponad dekadę.
The Secret to Happiness at Work (artykuł, The Atlantic)
Aby odnaleźć w pracy szczęście, nie trzeba zajmować wysokiego stanowiska, zarabiać dużo pieniędzy, ani nawet wykorzystywać „całego swojego potencjału”. Co w takim razie ma znaczenie?
How to Age Gracefully (artykuł, New York Times)
Jane Brody skończyła 80 lat, przeczytała „Stupid Things I Won’t Do When I Get Old”, a potem napisała niesłychanie zabawny i uroczy felieton o jej dojrzałości. P.S. Jane jest redaktorką New York Times’a od 1976 roku.
Rzecz piękna
Moją ulubioną sekcją w Angorze (oprócz komiksów na ostatniej stronie) jest sekcja ze zdjęciami. Nigdy nie kupiłem tej gazety, ale jej namiętnym czytelnikiem jest mój tata. Gdy nie mam pod ręką Angory, przeglądam zdjęcia tygodnia w The Atlantic.
P.S. Na zdjęciu poniżej Marcin Banot z kolegami wspina się na Total Energies, wieżowiec znajdujący się niedaleko Paryża.
Pani ciekawostka
Minione wakacje były jednymi z najcieplejszych w historii Włoch (nawet 48,8°C na Sycylii). Papież Franciszek stanął do walki z upałami i wysłał 15 000 porcji lodów do więźniów z dwóch zakładów karnych w Rzymie.