Ostatnio

Share this post

Ostatnio – Numer 12

www.ostatnio.com

Ostatnio – Numer 12

Łukasz Przywarty
Oct 14, 2021
Share this post

Ostatnio – Numer 12

www.ostatnio.com

Czytasz Ostatnio – dwutygodnik dla ludzi ciekawych świata. Dołącz do newslettera i nie przegap kolejnych numerów. Do usłyszenia!


Dzień dobry!

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali David Julius i Ardem Patapoutian – dwaj naukowcy, którzy niezależnie od siebie okryli receptory temperatury i dotyku. Jest jeszcze jedna rzecz, która łączy tych badaczy – strasznie ciężko się do nich dodzwonić…

Sekretarz generalny Norweskiego Komitetu Noblowskiego próbował się skontaktować z Davidem Juliusem za pośrednictwem jego szwagierki. Kobieta zachowała jednak zimną krew i nie podała numeru telefonu do profesora.

Mniej więcej w tym samym czasie 94-letni ojciec Ardema Patapoutiana również odebrał telefon. Po krótkiej rozmowie zadzwonił do swojego syna i powiedział: „Myślę, że wygrałeś Nagrodę Nobla”. „Jestem trochę przytłoczony” – powiedział dr Patapoutian kilka godzin później – „Ale całkiem szczęśliwy”.

— Łukasz


Ostatnio czytałem

  • Z czego się śmiejemy (gazeta)
    „Kiedy dowcip krzywdzi, a kiedy ratuje nas w codzienności?”. Tematem miesiąca w październikowym numerze „Znaku” jest śmiech – jako zjawisko uniwersalne i historia o nas samych. Wielowymiarowy, świetny materiał.

  • Argue better by signalling your receptiveness with these words (artykuł)
    W niektórych sytuacjach nie da się uniknąć konfliktu. Od tego, jak wyrazimy swoje zdanie, zależy efekt prowadzonej dyskusji. Jakich słów używać, aby być bardziej przekonującym, lepiej zrozumieć perspektywę drugiej osoby i nie zniszczyć łączącej nas relacji?

  • Why we shouldn’t be afraid of nightmares (artykuł)
    Mimo że koszmary są silnie związane z wieloma chorobami psychicznymi, to pomagają również przetworzyć negatywne emocje z poprzedniego dnia. Według badań doświadczanie strachu w snach obniża również poziom lęku w prawdziwych sytuacjach.


Ostatnio słuchałem

  • Raport z przyszłości (podcast)
    Nowy format twórców „Raportu o stanie świata” – słuchowisko o tym, jak zmienia się świat. W pierwszym odcinku Agata Kasprolewicz szuka odpowiedzi na pytanie, kto płaci za nasze jedzenie.

  • Pieśni współczesne (muzyka)
    Miuosh skorzystał z unikalnego zasobu, jakim jest Zespół Pieśni i Tańca Śląsk i stworzył niesamowity projekt, w którym muzyka tradycyjna, klasyczna łączy się muzyką miejską, współczesną. Gościnnie występują: Ralph Kamiński, Julia Pietrucha, Kwiat Jabłoni i inni.

  • LEGO White Noise (muzyka)
    Nietypowy zbiór nagrań, na których słychać dźwięki składania klocków LEGO, szukania tego jednego potrzebnego klocka, a nawet wysypywania klocków na podłogę. Relaksujące? Podobno tak!

  • O kobietach solo, Iranie i grzybach (podcast)
    Ten odcinek podcastu „Brzmienia świata z lotu Drozda” jest zupełnie inny od pozostałych. Ewa Świderska opowiada o życiu w drodze z perspektywy samotnie podróżującej kobiety. Nie wszystkie historie kończą się tutaj pozytywnie, i to właśnie dlatego warto posłuchać tej rozmowy.


Rzecz piękna

Christian Niemann, znany pod pseudonimem Abstract Sunday, słynie ze swojej niebywałej kreatywności. Szczególną sympatią darzę jego cykl „Sunday sketches”, w którym zwykłe przedmioty stają się centralnym punktem uroczych rysunków.

Fot. Christophniemann.com

Pani ciekawostka

Każdego roku Księżyc oddala się od Ziemi o około 4 cm. Proces ten będzie trwał tak długo, aż czas obiegu Książyca zrówna się z czasem obrotu Ziemi wokół własnej osi – czyli miliardy lat. Wtedy – czyli za kilka miliardów lat – ziemska dobra będzie 47 razy dłuższa niż obecnie.

Za: The Atlantic, Zapytaj Fizyka

Share this post

Ostatnio – Numer 12

www.ostatnio.com
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Łukasz Przywarty
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing