Ostatnio

Share this post

Ostatnio – Numer 14

www.ostatnio.com

Ostatnio – Numer 14

O ucieczce od bezradności, graniu w golfa i zwracaniu za małych spodni.

Łukasz Przywarty
Nov 25, 2021
Share
Share this post

Ostatnio – Numer 14

www.ostatnio.com

Czytasz Ostatnio – dwutygodnik dla ludzi ciekawych świata. Dołącz do newslettera i nie przegap kolejnych numerów. Do usłyszenia!


Dzień dobry!

Zazdroszczę Tomaszowi Stawiszyńskiemu, że napisał książkę, którą sam chciałbym napisać – książkę o ucieczce przed bezradnością. „Przed tym, że przemijamy, starzejemy się, umieramy, że nie potrafimy uratować tych, których kochamy, że nieustannie tracimy to, co pragnęlibyśmy na zawsze zachować. O bezradności wobec bezradności, a także o różnych fantazjach jej przezwyciężenia”.

Stawiszyński nie formułuje żadnych nowych idei, jest jednak błyskotliwym obserwatorem, umiejętnie korzysta z dorobku innych filozofów i myślicieli, doskonale syntetyzuje, porządkuje i uzupełnia. Wyjątkowo sprawnie posługuje się też językiem, porywa naszą wyobraźnię, a przede wszystkim zmusza do refleksji.

„Bo też czy kiedykolwiek istniał człowiek, który zawsze miał odwagę żyć tak, jak chciał, otwarcie wyrażał swoje uczucia, pracował tylko tyle, ile trzeba, nie zaniedbał nigdy żadnej przyjaźni i radośnie pozwalał sobie na szczęście? Czy kiedykolwiek istniał człowiek, które każde doświadczenie witał z radością, zamiast się od niego odwracać, we wszystkim, co się wydarza, uczestniczył całym sobą, a w każdej chwili odnajdywał przestrzeń spokoju, ciekawości i zachwytu?”.

— Łukasz


Pan link

Co jeszcze czytałem, oglądałem i słuchałem?

 

Tiger

Film dokumentalny / HBO Sports

Tiger Woods wymyka się jednoznacznej ocenie. Dla jednych jest ikoną i legendą, dla innych dobrym przykładem zmarnowanego życia. I to właśnie na kanwie tej niejednoznaczności został zbudowany wspaniały scenariusz „Tigera”.

 

Co się stanie ze spodniami, które zwracasz?

Artykuł / The Atlantic

Twoje za małe spodnie prawdopodobnie nie trafią z powrotem na półkę i nie zostaną wysłane do innego, pełnego nadziei klienta. Co w takim razie dzieje się z produktami, które tak chętnie zwracamy?

 

Poczuj się jak Ernest Hemingway

Artykuł / The Nation

Hemingway napisał całkiem sporo niezłych, garść przeciętnych i kilka koszmarnie złych książek. W późniejszym okresie swojego życia popadł w depresję, alkoholizm i paranoję, a w końcu popełnił samobójstwo. Sława Hemingwaya, mimo że wydawała się chwilowa i ulotna, nie przemija. Dlaczego?

 

Słuchaj, a pomożesz

Wideo / YouTube / TEDx

Nagranie z udziałem Ernesto Sirolliego zostało opublikowane w 2012 roku, ale jego treść jest uniwersalna. Aby pomóc ludziom trzeba najpierw ich wysłuchać, a potem pozwolić im działać. Zazdroszczę Sirolliemu zdolności oratorskich i poczucia humoru. Świetne wystąpienie.

 

Fisz: Nie mówimy „dzień dobry”

Podcast / Spotify / Imponderabilia

OK Boomer, czy ty w ogóle coś rozumiesz? – śpiewa Bartek Waglewski na swojej ostatniej płycie. „Ballady i protesty” są pełne sprzeciwu, złości i niezgody na to, co dzieje się dookoła. Skąd bierze się rozczarowanie Fisza dzisiejszym światem?


Rzecz piękna

Ciężko w to uwierzyć, ale minimalistyczne, geometryczne, hipnotyzujące wręcz prace Anny Kruhelskiej są wykonane w całości z papieru (a czasem z drewna).

Fot. Anna Kruhelska, @foldiful

Pani ciekawostka

Kategoria: geografia. Około 68% powierzchni lądowej Ziemi znajduje się na półkuli północnej.

Share
Share this post

Ostatnio – Numer 14

www.ostatnio.com
Top
New

No posts

Ready for more?

© 2023 Łukasz Przywarty
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing