Ostatnio

Share this post

Ostatnio – Numer 17

www.ostatnio.com

Ostatnio – Numer 17

O noworocznej muzyce, blokach, kuzynach i przyjaźniach

Łukasz Przywarty
Jan 13, 2022
Share this post

Ostatnio – Numer 17

www.ostatnio.com

Dzień dobry!

Pierwszy dzień nowego roku zwykle poświęcam słuchaniu muzyki. Przez wiele lat, mimo licznych przeciwności losu i wymaganej nierzadko pozycji horyzontalnej, słuchałem Topu Wszech Czasów w Trójce. Legendarna audycja przeszła jednak do historii i została zastąpiona przez inną, równie znakomitą, w Radiu 357. Słuchacze nadal mogą głosować na swoje ulubione utwory, a 100 najczęściej wybieranych piosenek rozbrzmiewa później w eterze.

Tego samego dnia, od ponad 80 lat, odbywa się tradycyjny Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością i jest transmitowane do ponad 90 krajów na całym świecie. W tym roku byłem częścią wielomilionowej publiczności.

Klasyczny repertuar, lśniące instrumenty, eleganckie stroje i historyczne wnętrze – to wszystko zrobiło na mnie niesamowite wrażenie, ale w pamięci zatrzymam głównie obraz orkiestry, którą tak opisywał jej dyrygent Daniel Barenboim: „Patrzycie na muzyków, którzy są jednością, wspólnotą, grupą ludzi, którzy myślą podobnie i czują to samo. Moim zdaniem, powinni być przykładem”.

Za rok też będę słuchał muzyki.

— Łukasz


Pan link

Co ostatnio czytałem, oglądałem, słuchałem?

 

Bloki

Film / YouTube

Historia budownictwa mieszkaniowego w Polsce po 1956 roku. „Architektura […] jest własnością materialną tego, który za nią płaci, ale własnością moralną wszystkich tych, którzy patrzą na tę architekturę” – Henryk Buszko.

 

Najciekawsze odkrycia 2021

Wideo / YouTube / Uwaga! Naukowy bełkot

Dawid Myśliwiec wybrał siedem najciekawszych odkryć naukowych z 2021 roku. W tym wyjątkowym zestawieniu znajdują się między innymi: uspokajające pomidory i teoretycznie możliwy napęd nadświetlny.

 

Wszyscy jesteśmy kuzynami

Artykuł / Quartz

Robin Fox, profesor antropologii na Uniwersytecie Rutgers w New Jersey, twierdzi, że około 80% wszystkich małżeństw w historii to małżeństwa pomiędzy drugimi lub bliższymi kuzynami. A to tylko początek.

 

Co się stało z przyjaźnią?

Artykuł / Polityka (paywall)

Według księdza Jana Twardowskiego przyjaźń, w przeciwieństwie do miłości, zawsze jest wzajemna. Można beznadziejnie kochać całe życie, ale nie można beznadziejnie się przyjaźnić. Dlaczego więc przyjaźń traci na znaczeniu?

 

Biznesowe zobowiązanie do czynienia dobra

Artykuł / New Yorker

W 2010 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał korporacjom ochronę prawną zarezerwowaną wcześniej tylko dla ludzi. Pojawia się więc pytanie: jeśli korporacje są ludźmi, to jakimi?


Rzecz piękna

Podczas erupcji wulkanu z wnętrza krateru wydobywa się nie tylko lawa, ale również miliony metrów sześciennych wulkanicznego pyłu, który prędzej czy później opada na ziemię i tworzy niesamowity, a zarazem przejmujący krajobraz.

Fot. Emilio Morenatti, AP

Pani ciekawostka

Nosorożec północny jest najbardziej zagrożonym wyginięciem ssakiem na świecie. W warunkach naturalnych żyją już tylko 2 osobniki: Najin (matka) i Fatu (córka). Obszar który zamieszkują – kenijski rezerwat Ol Pajeta – jest nieustannie chroniony przez oddział uzbrojonych strażników. W tym samym czasie niemieccy naukowcy pracują nad przywróceniem gatunku przy użyciu metody in vitro.

Źródło: Slow Journalism

Share this post

Ostatnio – Numer 17

www.ostatnio.com
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Łukasz Przywarty
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing