Ostatnio

Share this post

Ostatnio – Numer 19

www.ostatnio.com

Ostatnio – Numer 19

O przepracowaniu, drapaczach chmur i naszym muzycznym guście.

Łukasz Przywarty
Feb 17, 2022
Share this post

Ostatnio – Numer 19

www.ostatnio.com

Dzień dobry!

Było piękne, wtorkowe popołudnie. Słońce nieśmiało przedzierało się przez chmury, a ja karmiłem swoją literacką ciekawość, słuchając „Raportu o książkach”. Zwróciłem szczególną uwagę na rozmowę Dariusza Rosiaka z Magdaleną Grochowską, autorką najnowszej biografii Tadeusza Różewicza („Różewicz. Rekonstrukcja”).

Grochowska wspomina, że Różewicz był często i niesłusznie nazywany nihilistą. Co prawda miał poczucie beznadziejności, ale nie odrzucał wszystkich wartości, wręcz przeciwnie, ciągle ich szukał i zachęcał innych do własnych poszukiwań. Twierdził, że w czasach – jak nazywa to Grochowska – płynnej nowoczesności, w świecie bez Boga, pełnym samotności, gdzie powszechnie szerzy się upadek moralny, powinniśmy stworzyć własny kodeks etyczny, w którym priorytetem jest dobro drugiego człowieka. „Tak widzę Różewicza” – podsumowuje Grochowska.

„Chciałbym nie mówić / lecz czynić słowami / aby słów moich dotknęli rękami / ludzie” – Tadeusz Różewicz, „Pragnienie”.

— Łukasz


Pan link

Co ostatnio czytałem i słuchałem?

 

Jak działa system GPS?

Artykuł / Bartosz Ciechanowski

Kolejna, wspaniała, interaktywna publikacja Bartosza Ciechanowskiego. Co dzieje się, zanim nasz telefon odbierze sygnał GPS, a na ekranie pojawi się kropka pokazująca nasze położenie? Prawdopodobnie więcej, niż się spodziewaliście.

 

Dlaczego wieżowce są tak niskie?

Artykuł / Work in Progress

Według architektów konstrukcje z metalu i stali mogą wznosić się na wysokość nawet 1500 metrów n.p.m. Najwyższy budynek świata, Burj Califa, ma wysokość jedynie 828 metrów. Co sprawia, że nie budujemy wyższych budynków?

 

Przepracowani, więc dumni

Artykuł / New Yorker

Jesteśmy najlepsi w pracowaniu po godzinach, rezygnowaniu z przerw, jedzeniu przy biurku, późnym wychodzeniu z biura i myśleniu o pracy całą dobę. Dlaczego czerpiemy tak dużo satysfakcji z naszego przepracowania?

 

Słuchamy coraz więcej starych piosenek

Artykuł / The Atlantic

„Message in the bottle”, jedna z najpopularniejszych piosenek Stinga, miała swoją premierę jesienią 1979 roku. Od tego czasu jej popularność – podobnie jak innych starych piosenek – nie tylko nie spada, ale cały czas rośnie.

 

O nauce, zabawie i dziecięcych marzeniach

Podcast / Spotify / Człowiek Biznes Technologia

Czy wiecie, który przedmiot w Centrum Nauki Kopernik cieszy się największą popularnością wśród dzieci? Winda. Zachęcam do wysłuchania wywiadu z Joanną Kalinowską, Dyrektorką Rozwoju w Centrum Nauki Kopernik, która w niesłychanie ciekawy sposób opowiada o swoich działaniach związanych z edukacją.


Rzecz piękna

Tatsuya Tanaka z niezwykłą starannością tworzy miniaturowe światy, w których brokuł jest drzewem, folia oceanem, a bagietka… pociągiem!

Fot. Tatsuya Tanaka

Pani ciekawostka

W Salwadorze więcej ludzi ma portfele Bitcoin (3,8 miliona osób) niż tradycyjne konto w banku (1,9 miliona). Populacja Salwadoru to około 6,5 miliona, co oznacza, że 70% Salwadorczyków nie ma dostępu do konta bankowego.

Źródło: Expotencial View, Ark Invest

Share this post

Ostatnio – Numer 19

www.ostatnio.com
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Łukasz Przywarty
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing