Dzień dobry!
Podobno Gombrowicz mawiał, że „im mądrzej, tym głupiej”. W tej zasadzie odwrotnej proporcjonalności zawiera się wszystko, co potrafię i chcę dziś powiedzieć.
Gdy ostatnim razem pisałem o Różewiczu i jego walce z moralną degeneracją, nawet nie przypuszczałem, że kilka dni później w Europie wybuchnie wojna. Na długie tygodnie straciłem chęć do publikowania czegokolwiek. Dużo myślałem.
Czy wszelkie próby zrozumienia świata są daremne? Jak to możliwe, że człowiek, z całym swoim intelektualnym potencjałem, jest zarazem tak bezdennie głupi? Odkrywamy, dyskutujemy, próbujemy zrozumieć. A jednak głupio.
— Łukasz
Pan link
Co ostatnio czytałem, oglądałem i słuchałem?
Stoicyzm to optymizm
Artykuł / Przekrój
Optymizm stoików nie wynika z przekonania, że „wszystko zależy od nas”, ale z uznania, że każdy ma ograniczoną moc sprawczą. „Stoicy proponują optymizm pomimo tego, że zbiór rzeczy, nad którymi panujemy, jest niewielki”.
Czemu życie nie może być prostsze?
Artykuł / Fs
Według prawa Teslera dla każdego systemu istnieje pewna złożoność, której nie można już uprościć. Nie da się więc zaprojektować prostego systemu, który ma wszystkie funkcje i duże możliwości konfiguracji.
Skąd wiedzieć, kiedy przestać?
Artykuł / Lenny’s Newsletter
Ku mojemu zaskoczeniu ten artykuł ma nie tylko interesujący tytuł, ale zawiera również interesującą i praktyczną treść. Andy Johns opisuje w nim, jak dba o swoje zdrowie psychiczne w pracy (i życiu).
W poszukiwaniu prawdy
Artykuł / Areo
Co pomaga rozstrzygnąć, czy nasze przekonania są prawdziwe? Według filozofów to kolejno: otwartość umysłu, pokora i odwaga. Im bardziej jesteśmy otwarci i wolni od uprzedzeń, tym większa szansa, że zobaczymy świat takim, jakim jest naprawdę.
Duch śniegów
Film dokumentalny / W kinach
Niespiesznie opowiedziana i uspokajająca historia o poszukiwaniach pantery śnieżnej w górach Tybetu. „Możemy pogrążyć się w beznadziei lub oddać hołd pięknu” – mówi jeden z głównych bohaterów filmu. Wybór należy do nas.
Rzecz piękna
Jeśli kiedykolwiek szukaliście toalety na dworcu, docenicie ten projekt.
Pani ciekawostka
573 tysięcy
Tylu stulatków, według sacunków ONZ, żyło na świecie w 2020 roku. To 20 razy więcej niż 50 lat wcześniej. Co ciekawe, według naukowców ryzyko śmierci związane z wiekiem przestaje rosnąć po 105 urodzinach.
Źródło: Nature