Dzień dobry!
Katarzyna Lewastam napisała wspaniały felieton o pewnym słowie. „Francuzi mówią na to après coup, Anglicy afterwardness, a Freud, od którego pochodzi to pojęcie, mówił Nachträglichkeit. Potem. To moment, kiedy patrzymy wstecz, i nagle przeszłe zdarzenia odsłaniają przed nami zupełnie inną twarz”.
Mogliśmy pomóc, a nie pomogliśmy, mogliśmy coś zrobić, a nie zrobiliśmy nic. Jakiś czas później, Potem, ktoś zachorował, zniknął, wyjechał, przepadł. Potem może zamienić zwykłe zdarzenia w trudne. „Jest bowiem znanym kłamcą i działa zwykle na rzecz swoich skorumpowanych lobbystów: poczucia winy i wstydu”. Czy istnieje remedium na Potem? Lewastam szuka ukojenia w teraźniejszości. „Nie daj się zwieść Potem. Wtedy było Teraz, Teraz, Teraz. I w tamtym Teraz wiedziałaś, że nie dasz rady nikogo uratować i że nie możesz tracić z oczu samej siebie”.
— Łukasz
Pan link
Co ostatnio czytałem, słuchałem i oglądałem?
Nie muszę się już z nikim ścigać
Podcast / Spotify / Black Hat Ultra
Basia Prymakowska przebiegła swój pierwszy maraton w wieku 58 lat. Jest również najstarszą Polką, która zdobyła Mont Blanc. Dzisiaj ma 79 lat, często podróżuje, codziennie trenuje, ale z nikim się już nie ściga. Nie musi.
W poszukiwaniu straconego czasu
Artykuł / Ness Labs
Czy kiedykolwiek mieliście wrażenie, że jest za późno? Za późno by napisać książkę, za późno by założyć swoją firmę, za późno by nauczyć się nowego języka. Lęk przed upływającym czasem da się jednak zrozumieć i opanować.
Więcej technologii, mniej czasu
Artykuł / The Atlantic
Dlaczego nowe technologie nie oszczędzają naszego czasu? Korzystając z nowych narzędzi, możemy wykonać jakąś czynność szybciej, jednak nowe narzędzia dają więcej możliwości, a więcej możliwości oznacza więcej pracy.
Dlaczego dym z ogniska za nami podąża?
Film / YouTube / SciFun
Niemal każde spotkanie przy ognisku wygląda tak samo. Prędzej czy później musimy uciekać przed dymem, który śledzi każdy nasz krok i ciśnie się nam do oczu. Dlaczego nas to spotyka? Takie problemy rozwiązuje fizyka.
Wrócę do tego później, czyli nigdy
Artykuł / Reproof
Każdego dnia dowiadujemy się czegoś ciekawego, wchodzimy na interesującą stronę, oglądamy inspirujący film. Wszystko dodajemy do zakładek, do listy, do notatek. Nie po to, by pamiętać, ale po to, by zapomnieć.
Rzecz piękna
Fascynują mnie nie tylko pięknie zaprojektowane książki dla dzieci, ale również zabawki, szczególnie te drewniane.
Pani ciekawostka
20 km/h
Wynosiło pierwsze ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym w USA. Nowe prawo wprowadzono w 1901 roku w stanie Connecticut. Najlepiej sprzedającym się samochodem w tym okresie był Oldsmobile Curved Dash, który osiągał prędkość maksymalną około 32 km/h.
Źródło: Work in progress