Czytasz Ostatnio – dwutygodnik dla ludzi ciekawych świata. Dołącz do newslettera i nie przegap kolejnych numerów. Do usłyszenia!
Dzień dobry!
Koniec roku szkolnego będzie dziś pretekstem do opowiedzenia pewnej anegdoty. Marek Kotański, psycholog, terapeuta i założyciel „Monaru” oraz jego najlepszy przyjaciel Dudek nie podeszli do matury zgodnie z harmonogramem w 1959 roku. Zdali ją dopiero rok później. „Nie przystąpili do matury, bo pojechali na wagary po dżinsy Odra, chcieli kupić sobie nowe spodnie” – mówi koleżanka z klasy, Ewa Bełdowska. „To żeby mieć dżinsy, było dla nich ważniejsze niż egzamin. Serio”.
Niestety uczestnik tych wydarzeń, Damian Damięcki, nie potwierdza historii swojej koleżanki. „My po prostu nie chcieliśmy się uczyć w ostatniej klasie, zawaliliśmy tę maturę z lenistwa” – przyznaje. „Nie zostaliśmy do niej dopuszczeni, bo non stop wagarowaliśmy, przesiadując nad Wisłą”.
Jak było naprawdę? Anna Kamińska nie rozstrzyga i pozostawia czytelnikowi pole do interpretacji. Być może dlatego jej książka „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja”, z której pochodzi ta i wiele innych anegdot, jest tak długa. Marek Kotański nie był wybitnym uczniem, jednak poświęcił życie ludziom, których nikt inny nie dostrzegał. Za wszelką cenę starał się pomagać, ale często działał wbrew zasadom. Był pełen sprzeczności i absurdów. Biografia Kamińskiej pozwala lepiej go poznać.
— Łukasz
Pan link
Co ostatnio czytałem, słuchałem i oglądałem?
Potrzebujemy lepszej definicji postępu
Artykuł / BBC
Często zastanawiam się nad definicją i konsekwencjami postępu. Powszechnie uważa się, że szybszy postęp technologiczny jest lepszy. Czy musimy jednak tak szybko się rozwijać? Co się stanie, gdy nadejdzie spowolnienie lub stagnacja?
Czy możemy zrezygnować z latania?
Artykuł / BBC
Lotnictwo od dawna stanowi wyzwanie dla osób zajmujących się ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. W świecie bez samolotów pewnie możliwości znikają, ale zamiast nich pojawiają się nowe – czy to wystarczy, by zaszła zmiana?
Krótka historia mierzenia ciałem
Artykuł / Polityka (paywall)
„Krok, stopa, palec. Miary nie od razu miały związek z abstrakcyjnymi liczbami. Zanim pojawił się metr czy centymetr, punktem wyjścia do pomiarów odległości i długości było ludzkie ciało”.
Jak umierają strony internetowe?
Artykuł / Wesley’s Notebook
Podobno w internecie nic nie znika, jednak sieć nie została stworzona do budowania rzeczy, które są trwałe. Jaki los czeka opuszczone strony internetowe? Czy archeolodzy będą w przyszłości zajmować się badaniem ich historii?
Rozmowa z Tomkiem Czukiewskim (Ciekawe Historie)
Podcast / Spotify / Imponderabilia
Chciałbym, aby wszyscy twórcy w internecie przywiązywali tak dużą uwagę do jakości i rzetelności swoich materiałów. Tomek potrafi przeczytać całą książkę, aby wykorzystać jeden cytat w filmie – dlatego historie, które opowiada, są wyjątkowe.
Rzecz piękna
W te upalne dni widok puchowej, śnieżnej pierzyny przynosi ukojenie. Jednak po zimie przychodzi lato, co nie pozostaje bez znaczenia, bo pewna para Norwegów zamieszkała w szklarni.
Pani ciekawostka
Do tej pory wyprodukowaliśmy ponad 10 miliardów ton tworzyw sztucznych, z czego 900 milionów poddano recyklingowi, a około 6 miliardów ton zalega na wysypiskach śmieci lub zanieczyszcza środowisko naturalne.
Źródło: Uwaga Naukowy Bełkot