Czytasz Ostatnio – dwutygodnik dla ludzi ciekawych świata. Dołącz do newslettera i nie przegap kolejnych numerów. Do usłyszenia!
Dzień dobry!
Czy osoby, które osiągają najlepsze wyniki, udzielają najlepszych rad? Eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Harvard Business School przybliża nas do poznania odpowiedzi.
Badanie składało się z kilku części. Pierwsza grupa uczestników samodzielnie rozwiązywała zagadkę, która polegała na znalezieniu jak największej liczby słów na planszy. Czas na wykonanie zadania wynosił 60 sekund. Po trzech rundach badani mogli skorzystać z rad opracowanych przez innych graczy, decydując wcześniej, które rady chcą zobaczyć. Uczestnicy najczęściej wybierali rady, które pochodziły od osób osiągających najlepsze wyniki. Ten wybór okazał się jednak mało skuteczny. Gracze korzystający z najlepszych rad nie osiągali lepszych wyników.
Druga grupa miała jedynie ocenić, które rady są według nich najlepsze. Badani uznawali rady najlepszych graczy za najlepsze, mimo że nie wiedzieli wcześniej jakie wyniki osiągają ich autorzy. Najlepsze rady zawierały najwięcej wskazówek. Bardzo trudno zastosować wszystkie wskazówki jednocześnie, dlatego pierwsza grupa nie osiągnęła lepszych wyników podczas badania. W dłuższej perspektywie ta sytuacja mogłaby ulec zmianie – gdyby uczestnicy mieli więcej czasu na zrozumienie i skorzystanie ze wszystkich wskazówek, mogliby osiągnąć lepsze wyniki.
— Łukasz
Pan link
Co ostatnio czytałem, słuchałem i oglądałem?
Coraz trudniej odkryć coś wielkiego
Artykuł / New Things
Wiele wskazuje na to, że naukowcy coraz rzadziej dokonują przełomowych okryć. Możliwe przyczyny to: wzrost popularności pracy zespołowej (!), większa biurokracja, dłuższa droga do osiągnięcia konsensusu naukowego i… wiek naukowców.
Recykling plastiku nie działa (i nigdy nie będzie)
Artykuł / The Atlantic
Plastik to tak naprawdę tysiące różnych tworzyw sztucznych, które muszą być przetwarzane osobno. Część z nich zawiera toksyczne substancje, co uniemożliwia ich ponowne wykorzystanie, a cały proces jest mało opłacalny.
Jest gorzej, niż myślisz. I to dobrze.
Artykuł / Oliver Burkeman
Przypuszczamy, że pewne zadania są trudne, podczas gdy w rzeczywistości mogą być całkowicie niemożliwe do wykonania (przecież na pewno da się przeczytać wszystkie wiadomości, prawda?). Skoro jest gorzej, niż myślimy, możemy odetchnąć. Przynajmniej w teorii.
Być przyzwoitym to za mało
Artykuł / Polityka (paywall)
Rozmowa o moralności z Janem Hartmanem. „Zamiast wymagać od siebie nawzajem spełniania swoich obowiązków, patrzymy dziś na siebie oczami wyrozumiałych psychologów, mówiących o potrzebach i emocjach. Niestety, taka psychologizacja stosunków międzyludzkich niechcący prowadzi nas do amoralizmu”.
Tobiasz. 5 cukierków.
Podcast / Spotify / Black Hat Ultra
Wywiad z Tobiaszem zamyka serię 100 wspaniałych rozmów, które Kamil Dąbkowski przeprowadził ze swoimi gośćmi. Tobiasz ma 15 lat, inaczej myśli, inaczej spędza swój wolny czas i inaczej walczy z chorobą nowotworową.
Rzecz piękna
Wbrew pozorom poniższe zdjęcie nie przedstawia gór oświetlonych blaskiem Księżyca, a fragment – o szerokości jedynie 16 lat świetlnych – Mgławicy Carina. Ten imponujący obraz powstał dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (coś, co brzmi jak tytuł filmu science fiction, jest w rzeczywistości oficjalnym tłumaczeniem nazwy tego niezwykłego urządzenia). Co ciekawe, obiekty na zdjęciu znajdują się w odległości około 7600 lat świetlnych od Ziemi.
Pani ciekawostka
Skąd wzięło się powiedzenie „cisza jak makiem zasiał”? Napar z suszonego maku ma właściwości usypiające, dlatego dawniej stosowano go do usypiania dzieci. „Matki maczały w wywarze z maku z dodatkiem miodu kawałek lnianej chusteczki, zwijały materiał w rożek i niczym smoczek podawały dzieciom do ssania, by uspokoić je i ułożyć do snu”.
Źródło: „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja”, Anna Kamińska