Ostatnio

Share this post

Ostatnio – Numer 27

www.ostatnio.com

Discover more from Ostatnio

Dwutygodnik dla ludzi ciekawych świata.
Continue reading
Sign in

Ostatnio – Numer 27

O literaturze, kłótniach i Tadżykistanie

Łukasz Przywarty
Sep 29, 2022
Share

Czytasz Ostatnio – (prawie) dwutygodnik dla ludzi ciekawych świata. Dołącz do newslettera i nie przegap kolejnych numerów. Do usłyszenia!


Dzień dobry!

Wiesław Myśliwski ma 90 lat i pisze, bo nie wie. Bo gdyby wiedział, toby nie pisał. Powtarza, że literatura jest dla niego „próbą samopoznania, a tym samym świata w sobie i poprzez siebie. Próbą dramatyczną, jako że tajemnica naszego ja nie będzie nam nigdy do końca dostępna”. I dodaje: „Każde słowo jest wydarciem z siebie cząstki tajemnicy, każde zdanie poszerzeniem granic swojej wyobraźni, swojej wrażliwości. Toteż moje książki wiedzą więcej o mnie niż ja sam i wiedzą prawdziwiej”.

Myśliwski się nie spieszy, pisze z trudem, publikuje nieregularnie. Poszczególne powieści dzieli od siebie pięć, siedem, a nawet dziesięć lat. „Pisanie jest ważne, ale ważne jest także życie, smażenie powideł, prace w ogrodzie, spacery, lektury, rozmowy, przyjaźnie” – przyznaje Jerzy Illg we wstępie do „W środku jesteśmy baśnią”.

Podobnie i ja. Piszę, by zrozumieć. I robię to rzadko.

— Łukasz


Pan link

Co ostatnio czytałem, słuchałem i oglądałem?

 

Jak się kłócić?

Artykuł / The Guardian

Owocna dyskusja – według psychologa Adama Granta – nie polega na tym, że jedna ze stron ogłasza zwycięstwo, ale na tym, że obie strony dokonują jakiegoś odkrycia. I uczą się od siebie nawzajem.

 

Jak wygląda prawdziwa rzeka?

Artykuł / The Guardian

Przywracanie rzek do ich naturalnego stanu jest dobre dla bioróżnorodności, ale musi być również atrakcyjne dla ludzi. „Jeśli ludziom się to podoba, nie ma odwrotu” – mówi Wouter Helmer, współzałożyciel organizacji Rewilding Europe.

 

Inteligencja a szczęście

Artykuł / Experimental History

Dlaczego inteligentni ludzie nie są bardziej szczęśliwi? W przeciwieństwie do dobrze zdefiniowanych problemów („Jak grać w szachy?”) słabo zdefiniowane problemy („Jak być szczęśliwym?”) wymagają większej mądrości, nie inteligencji.

 

Na odległej szkockiej wyspie

Wideo / Aeon

Mieszkańcy Erraid, małej szkockiej wyspy, żyją z dala od cywilizacji, w bliskim kontakcie z naturą i sobą nawzajem. Jeśli ktoś chce zamieszać na wyspie, musi zostać zaakceptowany przez lokalną społeczność.

 

Ludzie Tadżykistanu

Wideo / Globstory

W tadżyckich górach żyją ludzie – schowani przed światem, pamiętający o swoich korzeniach, pielęgnujący swoją kulturę i przywiązani do swojej ziemi. P.S. Najciekawsza część reportażu zaczyna się po 10 minutach.


Cytuję

Rzeczy, których sam nie potrafię lepiej oddać słowami.

Tamtego ranka nasz koleżka wydoroślał. Odkrył, że kiedy już można, to nie warto. Że urąganie niczego nie zmienia. Zemsta na zimno smakuje jak większość dań ze szkolnej stołówki.

Marcin Wicha, Nic drobniej nie będzie


Rzecz piękna

Obrusy, gobeliny, a nawet obrusy gobelinowe. Wszystko, co projektuje i szyje Kayleigh Excell w ramach projektu Excell Quilt Co, wygląda cudownie.

Fot. Excell Quilt Co

Pani ciekawostka

Jeśli wierzyć statystykom, łączny majątek wszystkich ludzi na całym świecie jest wart 463,6 biliona dolarów. Gdyby każda dorosła osoba (przepraszam cię droga młodzieży) dostała równą część tego majątku, to wzbogaciłaby się o ponad 87 tysięcy dolarów (przy obecnym kursie to około 435 000 zł).

Źródło: Global Wealth Report 2022

Share
Top
New

No posts

Ready for more?

© 2023 Łukasz Przywarty
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing