Czytasz Ostatnio – (prawie) dwutygodnik dla ludzi ciekawych świata. Dołącz do newslettera i nie przegap kolejnych numerów. Do usłyszenia!
Dzień dobry!
Jak odnaleźć się w coraz bardziej chaotycznym i niepokojącym świecie? Nie istnieją „żadne bezwzględne recepty, żadne oczywiste rozwiązania”. Nie ma prostych odpowiedzi na trudne pytania. Od czegoś trzeba jednak zacząć, dlatego chciałbym dzisiaj wspomnieć o książce Reguły na czas chaosu.
To żadna pociecha, że ludzie od dawna wpadają w te same sidła. Pułapki takie jak apokaliptyzm, polaryzacja, czy ortodoksja były i są powszechne. Niektórych z nich da się jednak uniknąć. Tak przynajmniej twierdzi Tomasz Stawiszyński, który napisał wyjątkowo praktyczną książkę – co należy docenić, bo podobno „nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria”.
P.S. Panie Tomaszu, dość tego! Proszę przestać pisać książki, które mi są pisane. Wyciąga pan myśli z mojej głowy i przenosi je na papier. A potem muszę pana cytować. Wielokrotnie i często.
— Łukasz
Pan link
Co ostatnio czytałem, słuchałem i oglądałem?
Czas to znacznie więcej niż pieniądz
Artykuł (polski) / Przekrój
Cztery dni w tygodniu. Kolejne badania potwierdzają, że skrócenie tygodnia pracy nie tylko nie zmniejsza wydajności pracowników, ale dobrze wpływa na samopoczucie ludzi i prowadzi do wyraźnego wzrostu zadowolenia z życia.
Nieskończoność + 1
Artykuł (angielski) / Quanta Magazine
Istnieją różne rodzaje nieskończoności. Co więcej, jedne zbiory nieskończone są bardziej nieskończone od innych. Jak to możliwe? P.S. Czy wiedzieliście, że liczb całkowitych jest tyle samo, ile liczb naturalnych?
Czas jest po mojej stronie
Artykuł (angielski) / IndieWire
Werner Herzog spytany o to, czy żyjemy w symulacji, odpowiedział twierdząco. Nie chodzi jednak o symulację stworzoną przez kogoś. „To my ją tworzymy” – twierdzi reżyser. A to tylko początek wywiadu.
Co sprawa, że książka staje się bestsellerem?
Artykuł (angielski) / Public Books
Lista bestsellerów The New York Times Best Sellers nie zawiera tylko najlepiej sprzedających się książek. O tym, co może znaleźć się w rankingu, decydują redaktorzy. Warto o tym pamiętać.
Zwykle życie (na Grenlandii)
Film (polski) / Kuba Witek
Adam Jarniewski mieszka na Grenlandii. Nie nocuje jednak w igloo, nie jeździ na niedźwiedziu i nie ubiera się w skóry z renifera. „Tu jest mój dom, moja rodzina, i moje zwykłe życie”. Magnetyzująca opowieść i piękne zdjęcia.
Cytuję
Tym razem słowa piosenki.
Ludzie są różni
Wypukli i podłużni
A każdy jest innym podmiotemI nie chcą wiele
Tylko trochę miłości
Tylko trochę wolności
I dużo banknotów
Voo Voo, Bez saxu
Rzecz piękna
Mimo że młode pokolenie pasterzy (i pasterek!) używa nowoczesnego sprzętu, to niektóre rzeczy pozostają niezmienne. W dłoni pasterza znajduje się laska, a obok ganiają ukochane psy, które prowadzą i chronią stado.
Pani ciekawostka
W Tokio działa jedna z najbardziej rozbudowanych sieci kolejowych na świecie. W godzinach szczytu po torach sunie jednocześnie ponad 2200 pociągów. Każdy z tych pociągów można śledzić w aplikacji Mini Tokyo 3D. Niebywałe.
Źródło: Smashing Newsletter #34